Bergen op Zoom is één van mijn favoriete wandelgebieden. Toen ik ooit met het Zuiderwaterliniepad begon, was ik er al achter dat de stad en de omgeving erg mooi en veelzijdig is. Ook ben ik vaak de geel-rode markering van een streekpad tegengekomen. Ik wilde al een tijdje aan een streekpad beginnen en het Brabantse Walpad is een uitstekende eerste kennismaking gebleken. Het smaakt in ieder geval naar meer.

Illustratie streekpad Brabantse Wal
Illustratie streekpad Brabantse Wal

Omdat het te veel is om van elke wandeling op dit pad in een aparte blog te omschrijven, heb ik besloten om een samenvatting – een Resume – te maken.

Ik kom er inmiddels achter dat het streekpad is opgeheven en delen van dit pad later onderdeel zullen worden voor een reconstructie van het Hertogenpad (LAW13). De route is helaas niet meer online te bekijken en het pad wordt niet meer onderhouden. Als je de wandelgids in je bezit hebt, kun je dit pad uiteraard nog steeds volgen. Ik heb dit pad dus net op tijd afgerond! Toch wil ik er wel een blog aan wijden, want ik vindt het een prachtig pad!


Veelzijdig Bergen op Zoom

Een streekpad is een lange rondwandeling in een specifieke regio in Nederland. Ze variëren van lengte tussen de 80 and 350 km. Je kunt ze dus niet in één dag wandelen. Er zijn er maar liefst 21 en je vindt ze allemaal op de website van Wandelnet. De streekpaden herken je aan de geel-rode markering. De meest recente streekpad dat aan de lijst is toegevoegd is het Betuwepad. Deze staat zeker om mijn wandellijstje.

Het Brabantse Walpad is een rondwandeling door en om de stad Bergen op Zoom, dat ligt in het uiterste zuidwesten van de provincie Noord-Brabant. Het pad is 112 kilometer lang.


Andere wandelgids over regio West-Brabant


Een aantal LAWs (Lange Afstandswandelpaden) en GRs (Grote Routepaden) gaan door hetzelfde gebied en in de wandelgids zijn deze delen opgenomen als aanvullende routes. Mijn bedoeling was om alleen het streekpad te volgen met af en toe een afbuiging via een GR, maar uiteindelijk heb ik zowel het gehele streekpad als alle aanvullende etappes gewandeld. Op deze manier heb ik de gehele route in een soort taartpuntjes gedaan. Vandaar ook mijn keuze om de illustratie bij dit blog in een cirkel met vier vlakken te maken.

De route was goed te bereiken met het openbaar vervoer. Vaak was het station van Bergen op Zoom mijn begin- of eindpunt.

Kaartje Streekpad Brabantse Wal
Kaartje Streekpad Brabantse Wal

Je kunt de stad en omgeving van Bergen op Zoom opdelen in vier landschappen. In mijn illustratie bovenaan de pagina, zie je deze landschappen terugkomen:

  1. Stad: de route begint bij het Markiezenhof en gaat daarna om de Binnenschelde heen, met uitzicht op het Markiezaatsmeer. Ik vond dit een erg leuk begin van de route. Illustratie: Gevangenpoort in Bergen op Zoom.
  2. Lage kleigronden: vervolgens gaat de route noordelijk en oostelijk door het laagland, met veel akkers, kreken en leuke graspaadjes. Ook kom je restanten van de Zuiderwaterlinie tegen. Je wandelt door stadjes en dorpjes zoals Steenbergen, Moerstraten en Wouw. Illustratie: mooi graspad langs een kreek vlakbij Steenbergen.
  3. Hoge zandgronden: hier dankt het pad natuurlijk haar naam aan: de Brabantse Wal. Je komt door uitgestrekte bossen, langs vennen, stuifduinen en door open heidegebieden met af en toe flinke hoogteverschillen. Je komt vlak langs de grens met België. Je wandelt een heel stuk door het Nederlandse gedeelte van Nationaal park Grenspark Kalmthoutse Heide. Illustratie: Paarse heide in de Ossendrechtse Duinen.
  4. Markiezaat: het dal langs het Markiezaatsmeer. In de verte zie je de steilrand van de Brabantse Wal. Als je even van de route afwijkt, kun je een kijkje nemen in natuurgebied Kraaijenberg met adembenemende vergezichten over het Markiezaat waar je ook kuddes wilde paarden kunt tegenkomen. Tevens is Landgoed Mattemburgh de moeite waard voor een bezoek. Illustratie: uitzicht op het Markiezaat vanaf uitkijktoren Kraaijenberg.

De leukste delen van dit streekpad zijn (zie foto’s verderop in dit blog):

  • 1. Bergen op Zoom: door het centrum van Bergen op Zoom, langs het Markiezaatsmeer en rondom de Binnenschelde (kaart 1, 2 en 3 uit wandelgids).
  • 2. Bergen op Zoom – Halsteren: mooie parken in Bergen op Zoom, Fort de Roovere met Mosesbrug en Pompejustoren (kaart A1, A2 en A3 via GR5, plus kaart 4 uit wandelgids).
  • 9. Huijbergen – Putte: Nationaal Park Grenspark Kalmthoutse Heide en Ossendrechtse duinen (kaart 15, 16 en 17 uit wandelgids).
  • 11. Ossendrecht – Bergen op Zoom: bossen, stuifduinen en vennen rondom Huijbergen en Lievensberg bij Bergen op Zoom (kaart E1, E2 en E3 via GR12 uit wandelgids).
  • 13. Bergen op Zoom – Woensdrecht: Markiezaat, Kraaijenberg en Landgoed Mattemburgh (kaart F via LAW11, plus kaart 23 en 22 uit wandelgids).

Elk pad heeft ook een minder leuk deel en dat was in dit geval het stukje tussen Halsteren en Steenbergen (kaart 5 uit de wandelgids), door de dorpjes Lepelstraat en Klutsdorp. Hartstikke leuke plaatsnamen, maar verder weinig aan. De dorpjes lijken van de buitenwereld afgesloten door de aanleg van de rijksweg A4. Er staan verschillende bushokjes, maar er komt nergens meer een bus. Ook was er persoonlijk iets gebeurd: mijn relatie ging de dag ervoor uit en ik dacht een beetje op adem te komen door te gaan wandelen. Dat was geen goed idee, en de saaie route hielp ook niet mee. Kortom: een treurige bedoening.


Etappes en foto’s

Ik heb de route in totaal in 13 etappes gedaan in een tijdsbestek van ongeveer 2 jaar. Hieronder staan alle etappes die ik gevolgd heb, met de kaarten uit de wandelgids, het aantal kilometers, het aantal sterren die ik er aan geef, en met de mooiste bijbehorende foto’s.

1. Bergen op Zoom – Binnenschelde en Markiezaatsmeer (13,5 km) – ⭐⭐⭐⭐⭐

Kaart 1, 2 en 3 uit wandelgids.

2. Bergen op Zoom – Halsteren (16 km) – ⭐⭐⭐⭐⭐

Kaart A1 en A2 via GR5, plus kaart 4 uit wandelgids.

3. Halsteren – Steenbergen (4,5 km) – ⭐

Kaart 5 uit wandelgids, geen foto’s gemaakt.

4. Steenbergen – Moerstraten (15 km) – ⭐⭐⭐

Kaart 6, 7, 8 en 9 uit wandelgids.

5. Wouw – Moerstraten – Bergen op Zoom (16,5 km) – ⭐⭐⭐

Kaart 10 en 9 (in tegengestelde richting), plus kaart B3 via LAW 1-3 Floris V pad uit wandelgids.

6. Wouw – Wouwse Plantage (10,5 km) – ⭐⭐⭐ en 7. Wouwse Plantage – Bergen op Zoom (8,5 km) – ⭐⭐⭐

Kaart 11 en 12 (etappe 6), en kaart C1 via LAW11 Grenslandpad (etappe 7) uit wandelgids.

8. Bergen op Zoom – Wouwse Plantage – Huijbergen (18 km) – ⭐⭐⭐

Kaart D2 en D1 via GR5 (in tegengestelde richting) en kaart 13 en 14 uit wandelgids.

9. Huijbergen – Putte (15,5 km) – ⭐⭐⭐⭐⭐

Kaart 15, 16 en 17 uit wandelgids.

10. Putte – Ossendrecht (11,5 km) – ⭐⭐⭐⭐

Kaart 18, 19 en 20 uit wandelgids.

11. Ossendrecht – Huijbergen – Bergen op Zoom (24 km) – ⭐⭐⭐⭐

Kaart 20 en kaart E1, E2 en E3 via GR12 uit wandelgids.

12. Ossendrecht – Woensdrecht (12,5 km) – ⭐⭐⭐⭐

Kaart 20, 21 en 22 uit wandelgids.

NB: ik was in Ossendrecht verkeerd uitgestapt met de bus. Bij bushalte Postbaan, terwijl ik bij bushalte Trambaan had moeten zijn (Postbaan-Trambaan, tomato-tomato 🤷🏻‍♀️). Via een eigen route ben ik toch goed terecht gekomen, en ook nog een leuk paadje meegepikt (zie foto 1).

13. Bergen op Zoom – Woensdrecht – (13,5 km) – ⭐⭐⭐⭐⭐

Kaart F1 via LAW11 Grenslandpad en kaart 23 en 22 (in tegengestelde richting) uit wandelgids.


Eindoordeel

Het is heel jammer dat het streekpad Branbantse Wal is opgeheven, want ik vind het een schitterende rondwandeling. Ik heb erg genoten van de stad Bergen op Zoom en de verschillende natuurgebieden om de stad heen.

Ik kan helaas online niet naar het pad verwijzen, gelukkig heeft deze regio veel meer wandelroutes en andere activiteiten te bieden. Kijk bijvoorbeeld eens op de website van Natuurmonumenten, Brabants Landschap, Zuiderwaterlinie, Staatsbosbeheer en VVV Brabantse Wal. Bij de Klavervelden net buiten Bergen op Zoom kruisen verschillende Lange afstandswandelpaden en Grote Routepaden elkaar:

Ik heb het gehele pad op 29 maart 2024 afgerond. De totale wandeling geef ik 4 sterren, een Superwandeling – ⭐⭐⭐⭐ dus!

Het volgende Streekpad ben ik inmiddels mee begonnen: het Groene Hartpad (Streekpad 12). Dit pad heeft onlangs een revamp gekregen en maakt een rondje van ruim 200 km door het Groene Hart, de groene zone tussen de grote steden van de Randstad.


Meer resumés

Al eerder heb ik een LAW en alle 42 rondwandelingen uit een wandelgids afgerond. De blogs die ik hierover heb gemaakt, vind je hieronder.

Wandelkaartjes Grote rivierenpad
Resume LAW 6 – Grote rivierenpad
Illustratie Groene Hart
Overzicht rondwandelingen Groene Hart

ColourFlux Studio maakt gebruik van zogenaamde affiliate links. Als je een product koopt via de link in een advertentie, ontvangt ColourFlux Studio een klein bedrag. Er zijn geen extra kosten aan verbonden voor de koper.


Terug naar Blog